Příběhy zvířat


Smolařka poštolka

Je tomu už pár let, co u nás žije, dosti vzácná poštolka rudonohá. Osud se k ní otočil zády a nadělil jí vrchovatý kopec smůly. Jak jinak tedy než Smolařka. Začátek příběhu se počíná odehrávat v jedné přírodní rezervaci u maďarského Debrecenu. Jako by tomu osud chtěl, zrovna třináctého července kroužkují na hnízdě maďarští ornitologové poštolčí mláďata. Pár dnů na to tehdy ještě dosti mladé, nezkušené, ale vzletné mládě se vypravilo objevovat svět. A jak už u poštolek tohoto druhu bývá obvyklé, vydalo se na cestu předalekou, provázenou později jen samou smůlou a neštěstím. Vědět tohle malá poštolka předem, jistě by si výlet rozmyslela a nevystrčila paty ze své rodné rezervace. Nic naplat. Cestou směrem na západ uletěla takřka 400 km vzdušnou čarou a ocitla se v úrodných krajích jižní Moravy. Krásná idylka. Pálavský kopec, vinohrady… Komu by se zde nelíbilo. Záhy však přijde zvrat. Krajina protkána hustou sítí silnic se stále narůstajícím provozem, který je stinnou stranou mince zdejšího regionu jako daň za přírodně a památkově významnou oblast na sebe nenechá dlouho čekat. Kalendář ukazuje jak jinak než zase třináctého- srpna, kdy jedno z těch mnoha aut brázdící jihomoravské silnice zcela mění život této rudonohé smolařce. Vyšetření, rentgen a nález zněl nekompromisně: tříštivá zlomenina pažní kosti. Tedy jedno z nejhorších zranění, které se ptákům vůbec může přihodit. Přes veškerou snahu celého ošetřujícího kolektivu se křídlu nepodařilo navrátit jeho původní hybnost. S tímto závěrem jsme v záchranné stanici Smolařku přeřadili do kolonky trvalých chovanců. Co se dá dělat. Přírodě a zdraví neporučíme. Chtěli jsme poštolce dopřát co nejlepší pobyt a péči a umožnit jí splnit roli, kterou by okamžikem získání dospělosti zastávala i v přírodě. Dotázali jsme se několika záchranných stanic, zda nemají v držení samečka vhodného pro naši samičku. S napětím jsme očekávali odpověď. Ale bohužel. Obdrželi jsme jen jednu jedinou zprávu: „sameček nám uhynul stářím loni na podzim“. Zase smůla. Nezbývá než držet palce a věřit, že se Smolařka, během relativně krátkého života, dočká „rodinného štěstí“ a když už ona nemůže, že by snad její potomci mohli vykroužit na modré nebe, kam bezesporu patří…
 

Samička postřelená na hnízdě

Zaměstnanci vodárenské společnosti z Břeclavi nám zavolali, že našli zraněného dravce poblíž budovy vodárenského zdroje v lese. Po příjezdu na místo jsme polomrtvého, apatického dravce převzali do naší péče. Jednalo se o velmi vzácný druh dravce, kriticky ohroženého luňáka červeného. Bohužel po provedené prohlídce a nezbytných vyšetření bylo zjištěno, že dravec je postřelený a měl v těle tři broky. Život mu visel na vlásku, broky vzhledem k umístění se nedaly operativně vyjmout. Případem se začali na podaný podnět podezření ze spáchání trestného činu zabývat státní instituce a policie. Viník ani po několika měsících vyšetřování nebyl zjištěn. O to smutnější je, že se jednalo o dospělou samičku, která v té době velmi pravděpodobně musela sedět na hnízdě na vejcích. Jako zázrakem se však luňák znenadání začal zlepšovat. Začal dokonce sám přijímat potravu a po několika měsících, kdy už bylo zřejmé, že z broků se nebude uvolňovat do organismu olovo a neohrozí jej intoxikace, byl dravec vypuštěn.
 

Čapí sirotci

Na hnízdě umístěném na elektrickém sloupu v obci u Novomlýnských nádrží zůstaly tři čapí mláďata. Místními obyvateli bylo vypozorováno, že na hnízdo nelétají rodiče krmit. Navíc nejsou kolem k vidění vůbec. Zřejmě oba dva naráz někde nešťastně zahynuli. Každý den po dobu tří týdnů byla mláďata krmena z žebříku místními dobrovolnými hasiči ve spolupráci s námi. Všechna mláďata díky této pomoci člověka nakonec zdárně opustila hnízdo a dle následujících pozorování se osamostatnila.
 

Visící kvakoš

Prostřednictvím operačního střediska hasičů jsme byli povoláni k asistenci při záchraně zamotané volavky. Na místě události se nacházely dvě profesionální jednotky. Bylo zjištěno, že na větvi na silonu nad vodní hladinou rybníka v Sokolnicích visí zamotaný pták. Hasiči pomocí člunu se dopravili na místo a z výšky asi dvou metrů nad hladinou zachytili visícího vzácného kvakoše nočního. Pták byl zamotaný ve svazku rybářského vlasce a tím si způsobil na obou křídlech krvavé strangulační zranění. Pobyl si několik týdnů u nás na stanici a byl znovu vypuštěn do přírody.
 

Labuťák s háčkem

Zprvu beznadějný případ, který nakonec skončil šťastně, se odehrál na Lednickém rybníku. Labutí samec měl v zobáku zapíchnutý háček a ven mu viselo rybářské krmítko. V několika následujících dnech proběhly neúspěšné pokusy o odchyt labuťáka. Ten se vždy nacházel v uctivé vzdálenosti na vodě a byl velmi nedůvěřivý. Čtvrtý den se situace zlomila a labuťák jako kdyby si přímo říkal: „chyťte mě“, připlaval těsně ke břehu, kde byl konečně chycen. Na místě byl prohlédnut, háček byl na místě vytažen a labuťák byl opět puštěn zpět na svůj domovský rybník.
 

Nekonečný příběh

Příběh, který se odehrál před šesti lety v Rajhradě na záchranné stanici. Tehdy bylo před prázdninami vypuštěno a okroužkováno mládě káně lesní ve společné skupině s dalšími. Všichni vypuštění ptáci se potulují v okolí ještě několik dnů, maximálně týdnů a potom zmizí. Tento příběh je výjimka. Káně se po pár měsících opět na stanici ukázalo s příchodem podzimu. Tedy v době nouze o potravu. Podle kroužku jsme jej spolehlivě poznali. Sameček vždy přiletí, posadí se na voliéru čápů, rozhlédne a snaží se ukrást nějakou potravu u našich svěřenců, což se mu vždy podaří. Takhle to chodí dennodenně až do jara, kdy se káně opět ztratí. Vrací se každým rokem na podzim a navštěvuje nás pravidelně už šest zim po sobě.
 

Sirotek

Sirotkem se stal mladičký luňák, nesamostatné třítýdenní mláďátko, kterému myslivci otrávili rodiče a náhodou to zjistili ornitologové, kteří luňáky sledují, kroužkují a zabývají se jejich ochranou přímo v terénu. Ve spolupráci s ornitologem putoval z hnízda rovnou k nám do stanice jako malé mládě. Během několika týdnů k naší radosti velmi prospíval, připravoval se na vypuštění. Těsně před získáním svobody dostal od rakouských ornitologů dárek- satelitní vysílač na záda. Luňák byl zařazen do přeshraničního projektu sledování vzácných dravců. Vysílač na zádech neustále monitoruje jeho pohyb. Od konce července máme zmapovaný jeho pohyb až do dnešních dnů. Luňáci bývají tažní a z jižní Moravy se na podzim nečekaně nevydal na jih, nýbrž na sever Moravy. Po několika dnech si trasu rozmyslel a zimu přečkával v jižní Itálii. Mimo luňáka máme takto označenou ještě orlici mořskou, ta je chvíli v Rakousku, pak na Slovensku a vrací se i do ČR.
 

Popáleniny na elektrických sloupech

A na závěr jeden obecný příběh se smutným koncem. Koneckonců podobných osudů zažíváme v záchranné stanici ročně desítky. Při procházkách krajinou si mnozí z nás všímají, co kde letí, běží nebo sedí. Z tohoto pohledu jsou nejnápadnější dravci sedící na sloupech vysokého napětí. Z těchto jejich pozorovatelen vyhlížejí svoji kořist pobíhající na zemi. Bohužel. Elektrické sloupy, říká se jim „sloupy smrti“, představují pro dosedající větší ptáky opravdové riziko. Káně, orli, ale také čápi při dosednutí na horní vodorovnou konzolí propojí svým tělem se sousedním vodičem elektrický oblouk a ptáku vznikne rychlá smrt nebo velmi vážná hluboká popálenina. Ti, kteří přežijí a jsou nálezcem převezeni do záchranné stanice, nemají ani zdaleka vyhráno. Velmi vážné zranění způsobí odumírání křídel a noh, často v letním období se v tomto stavu objevují v mokvajících ranách larvy much. Přeživší ptáci s odumírajícími pařáty a křídly bývají nakonec ve stavu neslučitelném se životem humánně utráceni veterinářem. O tom jak závažné popáleniny pro ptáky jsou, svědčí údaje ze statistik, kdy ti kteří přes všechno přežijí, tak jen desetina z těchto případů po složité několikaměsíční léčbě se může vrátit zpět do přírody.
 

Najdete nás i na FaceBooku
Najdete nás i na Sermiri.cz
 

číslo účtu Záchranné stanice Rajhrad je 17 18 11 406 / 0300 ČSOB
Děkujeme předem za Vaši podporu.