Navštivte nás

Rajhrad je město dvou klášterů 12 kilometrů jižně od Brna. V jednom z nich narazíte na záchrannou stanici pro divoká zvířata.

Stanice se nachází v jižní části zahrady benediktinského kláštera. Klášter je rozsáhlým komplexem barokních budov projektovaný věhlasným architektem J. B. Santinim. Záchranná stanice není klasická zoologická zahrada, je však přístupná veřejnosti a stojí za vidění. Léčená zvířata vyžadují klid, což u těch divokých platí dvojnásob.

Během prohlídky zhlédnete v expozičních voliérách a výbězích nejrůznější druhy evropské fauny.

Jedná se převážně o nejběžnější ptáky, ale nechybí i ti ohrožení a vzácní, které venku v přírodě jen tak neuvidíte. Většina chovanců je v důsledku prodělaných úrazů s trvalými následky nebo jiného chování odkázána na celoživotní péči člověka.

Víte co je včelojed nebo moták? Ne? Tak to určitě musíte přijet. Návštěvník se mimo zvířat a seznámení se se záchranou stanicí, jejím posláním a příčinami ohrožení nebo zranění zvířat dále může obohatit procházkou areálem, který zdobí přes 80 druhů cizokrajných dřevin keřů a stromů.

Ozdobným zpestřením je volný chov pávů korunkatých. Výletníci si u nás samozřejmě přijdou na své, k dispozici mají razítko do deníku, mohou si zakoupit turistickou vizitku CZ-3204, sběratelskou kartu č.1039 KČT a další drobné suvenýry.


Exkurze pro veřejnost, rodiny s dětmi

Prohlídka stanice probíhá s průvodcem a odehrává se pouze ve venkovním prostředí. Nemáme pevnou otevírací dobu, individuální prohlídky jsou možné v období březen až říjen po předchozí dohodě po telefonu 606 184 100.
Desítky druhů našich zvířat, např. čáp, dravci, srnec, labutě, krkavcovití ptáci, veverky aj. Poznávací procházka nedávno vysazenými desítkami cizokrajných dřevin (několik druhů katalp, nahovětvec dvoudomý, maklura oranžová, břestovec západní atd.). Těsný kontakt s chovanými zvířaty.

 

Výukové programy pro školy

Výukový program o záchranné stanici s prohlídkou chovaných zvířat pro všechny typy škol je možný domluvit na telefonu 606 184 100. Žáci se zblízka během prohlídky expozic seznámí s našimi běžnými, ohroženými a vzácnými živočichy chovanými na stanici, jejich biologií, zajímavostmi a příčinami ohrožení. Vyzkouší si modelové situace jak se zachovat v přírodě. Na závěr máme pro všechny účastníky malé překvapení. Vybrané vstupné použijeme na provoz záchranné stanice a léčení zraněných zvířat.


Tip na školní výlet

  • Exkurze do záchranné stanice se zvířaty, komentované krmení zvířat
  • V areálu kláštera se nachází ještě Památník písemnictví na Moravě. Jeho stálé expozice a krátkodobé výstavy zavedou návštěvníky do zrekonstruovaných částí kláštera. Lze se zde setkat s oživenou staroslověnštinou i se středověkými rukopisy benediktinské klášterní knihovny, obrovským globem, skriptoriem a výrobou pergamenu. Zlatým hřebem prohlídky je historický sál nejstarší knihovny na Moravě s 65 tisíci svazky. http://rajhrad.muzeumbrnenska.cz

Najdete nás i na FaceBooku

 

 

číslo účtu Záchranné stanice Rajhrad je 17 18 11 406 / 0300 ČSOB
Děkujeme předem za Vaši podporu.