Činnost stanice podporují - děkujeme:
 

Nabídka služeb ekologicko-výchovné činnosti

 

výukové programy pro ZŠ, MŠ a Gymnázia ke stažení - aktuální PDF nabídka

 • Sezónní akce „Draví ptáci na hradě Veveří“
  Od nepaměti je spjat zvuk rolniček a křik dravců se středověkými hrady. Již od roku 2005 pořádáme na státním hradu Veveří, s velkým ohlasem, kulturní akci pro širokou veřejnost, jejíž výtěžek poslouží na úhradu provozních nákladů záchranné stanice. Návštěvníci mohou od dubna do října spatřit výstavu živé expozice našich druhů dravých ptáků doplněnou o ukázky volného pouštění. Zpestřením hlavně pro děti je možnost podržet na ruce a pohladit si sovičku. Prozatím jsme náš program realizovali na zámku Dolní Kounice, na hradech Pernštejn a Veveří.

výběr z návštěvní knihy z našich akcí pro veřejnost

 • Výukové programy
  Připravili jsme výukové programy určené svým obsahem pro děti v mateřských školách až po gymnázia. Vodítkem našich programů je pracovní list, používáme „živé pomůcky“. S programem přijedeme přímo k Vám do třídy nebo se můžete vypravit na výlet k nám do areálu záchranné stanice v Rajhradě.
   

  náš les

  náš les

  sokolnické hrátky

  záchranná stanice

  život orla

  sokolnické hrátky

  živá expozice

výukové programy pro ZŠ, MŠ a Gymnázia ke stažení - aktuální PDF nabídka

 • Prohlídka areálu
  Hledáte tip k návštěvě? Přijeďte navštívit expozice a zařízení záchranné stanice nacházející se v klášterní zahradě Benediktinského opatství v Rajhradě. K vidění běžné i zcela vzácné druhy dravých ptáků. Areál nově také zatraktivněn výsadbou okrasných keřů a domácích, cizokrajných druhů stromů. Během prohlídky s průvodcem uvidíte následky činnosti člověka k volně žijícím živočichům, naučíte se rozeznávat letící dravce v přírodě, zhlédnete koutek s různými typy ptačích budek.
   

  expoziční voliéra

  přístřešky pro dravce

  dřeviny v "parčíku"

  Součástí kláštera je veřejně přístupný Památník písemnictví na Moravě s historickou knihovnou http://rajhrad.muzeumbrnenska.cz

  Občerstvit se můžete ve vyhlášené restauraci Klášterní taverna u hlavní brány kláštera http://tavernarajhrad.cz


   

 • Výstava živé expozice
  Předvedení různých druhů dravých ptáků (větší a menší rozsah) sedících na posedech. V průběhu se věnujeme otázkám diváků, možnost podržet si sovičku na ruce a pohladit. Kdo má vlastní fotoaparát může se na památku se sovou vyfotit. Na přání můžeme ke každému druhu umístit informační cedulku. Výstava je vhodná jako doplnění a zpestření různých jarmarků, slavností a svátků.
   

 

 • Letová ukázka dravých ptáků
  Poutavý, zábavně-poučný program, při kterém dravci volně létají. Útočí nebo se vrací zpět na ruku. Letová ukázka je atraktivní zejména pro děti, neboť se stávají její součástí. Množství a počet druhů účinkujících opeřenců závisí na domluvě a také na charakteru místa, kde se má ukázka uskutečnit. V minulosti jsme realizovali ukázky např. pro E-on ČR, CaC leasing a Jihomoravský kraj v rámci Dne rodin s rodinnými pasy
   
 • Městské a historické slavnosti
  Účast účinkujících v historických kostýmech, mysliveckých uniformách s živými dravci na ruce v rámci průvodů, dnů historických městských slavností, svateb a mysliveckých výstav dle vašich přání. Tento typ akce se obvykle realizuje ve spojení s výstavou živé expozice dravých ptáků.
   
 • Ukázka výcviku jednoho dravce
  Krátká ukázka výcviku jednoho dravce, přílety na ruku, průlet mezi lidmi či pod rozkročmo stojící osobou, komentář jako součást programových celků (estrád, soukromých párty či jiných společenských akcí). Délka vystoupení 4-7 minut. Možno doplnit veselými historkami a povídáním z chvil zažitých společně s dravci.
   
 • Aktivity na přání
  Na Vaše přání, po smluvním ujednání, můžeme ještě více zatraktivnit výstavy, letovou ukázku o ukázku sokolnické výbavy a potřeb, panel soutěžního a hádankového dětského koutku, soutěže a dovednostní hry s tématikou dravých ptáků (vhodných např. pro dětské dny a letní tábory). Jsme schopni uspořádat také besedu či přednášku na jakékoliv téma. Nabízíme své služby také televizním společnostem. Doposud jsme se převážně podíleli na natáčení pořadů České televize.
   
 • Praxe, školení
  Na základě individuálních dohod probíhá ve stanici praxe studentů vysokých škol, spolupráce na vzdělávání pedagogů atd. Již několikrát jsme poskytli prostor pro odbornou praxi studentů Mendlovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně, studijního oboru agroekologie.
   
 • Den strávený v záchranné stanici
  Ráj zážitků – Den strávený v prostředí záchranné stanice, více ZDE


  Zážitková akce: Den v záchranné stanici


  Snili jste někdy o tom mít spousty zvířat, pracovat v ZOO anebo být záchranářem. A ne záchranářem ledajakým, ale zachraňovat a pomáhat zraněným volně žijícím zvířatům. Nyní si tyto představy můžete spojit v jediný sen a vše zažít v jediný den u nás.
  Nabízí se Vám možnost navštívit i zcela nepřístupné prostory. Dozvědět se spousty nových a zajímavých informací, vyvrátit možná i některé všeobecně vžité fámy. Poznat zblízka život chovaných dravých ptáků, volně žijících zvířat v nejblíže možném kontaktu s nimi. Se zatajeným dechem sledovat krále oblohy při volném letu během výcviku, na chvíli se vžít do role sokolníka a některého dravce zkusit zavolat zpátky na ruku. Být tichým svědkem při krmení a všech běžných činností v provozu stanice. Bohužel si také projít i tou smutnější stránkou znamenající být neustále na příjmu a na nečekaná oznámení vyjíždět k urgentním případům zraněných zvířat v terénu, ošetřovat naše současné pacienty, ale s vědomím, že právě v tento den můžete aktivně pomáhat a přiložit pomocnou ruku k jejich záchraně. Maximální nasazení občas střídá neúspěch, kdy ten hrdý dravec se sice vrací na nebe, ale bohužel do toho ptačího mezi andělíčky.
  Náš den je určený jen pro ty odhodlané a otrlé povahy, které mají zájem nahlédnout do zákulisí záchranných stanic a v mnohdy nerovném boji se pokusit zvrátit negativní dopady lidské činnosti na přírodu.

  Máte možnost prožít den v záchranné stanici pro dravé ptáky, pro více informací a objednání viz kontakt.


  Podrobnější informace k našim akcím získáte info@draviptaci.cz
   

Najdete nás i na FaceBooku

 

 

číslo účtu Záchranné stanice Rajhrad je 17 18 11 406 / 0300 ČSOB
Děkujeme předem za Vaši podporu.

návštěv od 1.10.2005